Nie wiesz już jak się zmotywować? Spróbuj “alternatywę 0”

Chcesz wykonać jakieś zadanie, ale ciągłe myśli, że może powinieneś zrobić coś innego rozpraszają Cię, kradnąc ostatnie okruszki motywacji do działania? Oto recepta.

 

Motywacja, koncentracja i zbyt duży wybór

Najwięcej motywacji do działania masz wtedy, gdy jesteś w pełni skoncentrowani na jednym zadaniu. Jest to możliwe tylko, gdy jesteś przekonany, że czynność, którą w danej chwili podejmujesz jest najlepszą możliwą opcją. Gdy brakuje Ci tej pewności, tracisz sporo energii na przekonywanie siebie, że wybrałeś właściwe zadanie, a i tak nie możesz się w pełni zaangażować, bo zostawiasz sobie zapas energii, na wypadek pojawienia się ważniejszego zadania. 
 
W skrajnych przypadkach dochodzi do sytuacji w której rozpoczynasz jedno zadanie, po czym porzucasz je dla następnego, a to dla zadania numer 3. Efekt? Ogromne zmęczenie ciężką pracą i mnóstwo rozpoczętych zadań. A jaki wynik na najprostszej mierze sukcesu-liczbie zakończonych zadań? 0 (czasem trafia się ukończenie jakiegoś wyjątkowo krótkiego, prostego lub przyjemnego zadania, ale niemal na pewno, nie jest to zadanie, które było w pierwszej trójce priorytetowych zadań).
 
Propozycja rozwiązania? Proszę, oto ona.
 

Na czym polega “Alternatywa 0”

Podejmij decyzję, jakie zadanie najlepiej byłoby teraz wykonać. Masz na to maksymalnie 2 minuty.
 
Zostało 10 sekund…. 5, 4, 3, 2, 1, czas minął, ustaliłeś zadanie? Doskonale. Ile czasu potrzebujesz na jego realizację?
 
Ustaw teraz minutnik na odliczanie ustalonego przez Ciebie czasu. Przez ten czas możesz zajmować się albo wybranym zadaniem, albo niczym. Tak niczym, stąd alternatywa 0, albo robisz wybrane zadanie albo nie robisz zupełnie nic, 0. Możesz wpatrywać się w ścianę. Ej, nie kombinuj, telewizor powieszony na ścianie, nie wlicza się do ściany.
 
Zaletą tej dość radykalnej metody jest pozostawienie wyboru , dzięki czemu nie będziesz czuł się przymuszany do działania (nie musisz tego robić, masz alternatywę w postaci nic nie robienia), ale przy jednoczesnym poczuciu, że nic ważniejszego w tej chwili nie masz do zrobienia, a to znacznie ułatwia koncentrację.
 
Powodzenia w realizacji Twoich planów.

Zadaniem, które nie wymaga wiele energii jest udostępnienie tego artykułu– może dzięki temu ktoś z Twoich znajomych pozna nową metodę, która poprawi jego skuteczność i da mu poczucie spokoju:-)

No Comments

Leave a Reply